ЗЕМЕЛЬНИЙ КАДАСТР

ЯК ВИПРАВИТИ ПОМИЛКУ У ВІДОМОСТЯХ ДЕРЖАВНОГО ЗЕМЕЛЬНОГО КАДАСТРУ?

Виправлення технічної помилки у відомостях Державного земельного кадастру, яка була допущена не з вини органу, що здійснює його ведення

— Полягає в тому, що до 2013 року велась одна база земельних ділянок з обмінними файлами формату in4, а вже у 2013 році в Україні запровадили нову автоматизовану систему Державного земельного кадастру (далі – ДЗК) з актуальною системою координат меж земельних ділянок, з обмінним файлом формату XML, де інформацію про земельні ділянки зараз ми можемо побачити на публічній кадастровій карті України (далі - ПКК). У зв'язку з цим ДЗК дуже поспішало з додаванням існуючої бази земельних ділянок для оновлення нової бази та її заповненням інформацією. Але так поспішали, що забули про усунення технічних помилок при перенесенні відомостей про земельні ділянки із старої системи (державний реєстр земель) до нової кадастрової системи ДЗК. Такі помилки могли також бути допущені в різні часи та з різних причин. З’ясувати причину та знайти винного не завжди вдається. Проте важливо виправити помилку та мати належним чином відображені дані про земельну ділянку для подальших дій із нею.

— у разі виявлення помилки в даних ДЗК про земельну ділянку (наприклад, на Публічній кадастровій карті (далі -ПКК), у витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (далі витяг з ДЗК) власник або користувач ділянки має звернутися до кадастрового реєстратора через Центр надання адміністративних послуг або поштою. Також помилку може виявити та виправити кадастровий реєстратор, але це нелегко зробити, адже таких ділянок дуже багато або звернутися до сертифікованого інженера-землевпорядника для того, щоб провіів аудит помилки і виправив її методом подачі через електронний кабінет. Тому насамперед у результаті заінтересований землекористувач.

Відомості про земельні ділянки розміщуються у ДЗК. Основи діяльності у сфері ДЗК визначено Законом від 07.07.11 р. № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр», а процедура та вимоги до його ведення – Порядком ведення ДЗК, який затверджено постановою КМУ від 17.10.12 р. № 1051 (далі відповідно – Закон № 3613, Порядок № 1051). Будь-який землекористувач може переглянути відкриті дані про земельну ділянку, розміщені на Публічній кадастровій карті, зокрема тип власності, цільове призначення, загальну площу, а також замовити витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, нормативну грошову оцінку, інформацію про право власності та речові права.На карті можуть бути виявлені неправильна конфігурація земельної ділянки, накладення однієї ділянки на іншу (така ситуація дуже поширена), а в замовленому у ДЗК документі (витягу, довідці, викопіюванні тощо) – помилкові дані.

— Роз'яснення проблеми:

1. технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру;
2. технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру);
3. помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель щодо визначення характеристик об’єктів Державного земельного кадастру в натурі (на місцевості) із порушенням (зміною) їх значень внутрішніх кутів та мір ліній між поворотними точками меж земельних ділянок та/або площі (в тому числі виявлена під час або після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про земельні ділянки та інші об’єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою);
4. помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії;
5. технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель;
6. помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки;
7. помилка у застосуванні систем координат земельних ділянок (в тому числі помилка, що виникає під час перерахунку із однієї системи координат в іншу), які були сформовані до 1 січня 2013 р. та відомості про які були перенесені до Державного земельного кадастру, та помилка у відомостях щодо місця розташування земельних ділянок (зміщення, розворот, віддзеркалювання) з урахуванням суміжних землеволодінь та землекористувань.
Отже, у разі виявлення у ДЗК будь-якої із перелічених помилок щодо земельної ділянки не слід панікувати, її можна виправити звернувшись до нас залишивши заявку.

ЯКІ ІСНУЮТЬ ПОМИЛКИ У ДЕРЖАВНОМУ ЗЕМЕЛЬНОМУ КАДАСТРІ (згідно п.138 Порядку №1051)

— В чьому полягає суть проблеми?

Майте на увазі! Держгеокадастр на своєму вебсайті зазначав, що здійснює процес наповнення, актуалізації та виправлення помилкових відомостей про земельні ділянки, у тому числі ті, на які видано правовстановні документи, а у ДЗК немає відомостей про ділянку. Проте фізично у кадастрових реєстраторів на це піде багато часу. Тож не зайвим буде звернутися до них самим.

i

Виявляти та виправляти помилки можуть самостійно кадастрові реєстратори згідно з п. 1391 Порядку № 1051, але, як було зазначено, в коректному відображенні у ДЗК відомостей про земельну ділянку насамперед зацікавлені землекористувачі. Тож не варто розраховувати на когось, побачили помилку – звертайтесь за її виправленням.
У разі виявлення помилки, допущеної органом, який веде ДЗК (тобто Держгеокадастром та його територіальними органами) (ч. 1 ст. 37 Закону № 3613, п. 139 Порядку № 1051):
• заінтересована особа направляє особисто або рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення письмове повідомлення (за формою додатка 29 до Порядку № 1051) до Держгеокадастру в районі/місті за місцезнаходженням земельної ділянки. У повідомленні викладається суть виявлених помилок. До повідомлення додаються документи, які містять помилки, та документи, які підтверджують їх наявність та містять правильну редакцію відомостей. Увага! Помилки у ДЗК, допущені внаслідок помилок у документах, підготовлених у процесі оформлення земельної ділянки (приватизації, оренди тощо), виправляються тільки після виправлення цих помилок у таких документах;

• реєстратор шукає інформацію та перевіряє відомості шляхом вивчення, наприклад, документації із землеустрою у паперовому вигляді, електронного документа, звернення до розробника документації, даних інших реєстрів;

• у разі підтвердження факту невідповідності реєстратор безплатно в день надходження повідомлення виправляє помилку та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб. Якщо реєстратор установлює відповідність інформації та відсутність помилки, він повідомляє заявнику про відмову у виправленні вказаних у його повідомленні помилок із зазначенням причини згідно з додатком 33 до Порядку № 1051.

Тобто помилки, допущені Держгеокадастром та його територіальними органами, виправляються день у день безплатно. Крім того, за бажанням заявника кадастровий реєстратор може видати йому витяг, довідку з ДЗК, викопіювання на заміну того, в якому було виявлено помилку.
Якщо помилка допущена не з вини органу, який веде ДЗК (наприклад, помилки були в документах, що подавалися), то заінтересована особа подає кадастровому реєстратору (п. 150 Порядку № 1051):
  • заяву за формою додатка 35 до Порядку № 1051;
  • документи або їх посвідчені копії, на підставі яких до ДЗК унесено відомості, та
документи, що містять технічні помилки;
  • документи з виправленими помилками;
  • квитанцію про оплату.

ПОРЯДОК ВИПРАВЛЕННЯ ПОМИЛОК У ВІДОМОСТЯХ ДЕРЖАВНОГО ЗЕМЕЛЬНОГО КАДАСТРУ

Важливо! Помилка виправляється не тільки в тому документі, в якому її виявлено, але й в усіх документах, що створюються під час ведення ДЗК та містять відомості про таку земельну ділянку, шляхом їх повторного виготовлення в електронному та паперовому вигляді.

i

Повідомлення розглядається кадастровим реєстратором день у день, а повідомлення про виправлення помилки надсилається заінтересованим особам, у тому числі власникам, землекористувачам, третім особам, яких стосувалося таке виправлення, не пізніше наступного робочого дня за формою додатка 31 до Порядку № 1051. Помилки у відомостях ДЗК, унесених з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформвзаємодії, виправляються у ДЗК після їх виправлення у відповідних кадастрах та системах (п. 158 Порядку № 1051). Для цього виконуються такі самі дії, як і при виправленні помилки, допущеної не з вини органу Держгеокадастру (подається заява за формою додатка 39 до Порядку № 1051 та документи з помилками).

Кадастрові реєстратори виправляють виявлені помилки самостійно, якщо для цього не потрібно вносити виправлення в інші реєстри, документи тощо. Заінтересована особа також може ініціювати виправлення помилки.
Виправити помилки у відомостях ДЗК про земельну ділянку можна на підставі повідомлення заявника, документів із вірними даними, документації із землеустрою, електронного документа, матеріалів інвентаризації, рішення суду. Якщо заявнику важко зрозуміти, як здійснити виправлення, треба звернутися за консультацією до кадастрового реєстратора або землевпорядника, який підкаже, чи необхідно готувати документи або достатньо подати повідомлення.
Повідомлення про наявність помилки розглядається кадастровим реєстратором день у день, а повідомлення про виправлення надсилається заінтересованим особам не пізніше наступного робочого дня. За виправлення помилки, допущеної органом, який веде ДЗК (Держгеокадастр та його територіальні органи), плата не стягується, а виправлення помилки, допущеної не з його вини, оплачюється квитанція.

ВИСНОВКИ

Майте на увазі! Виправлення помилки, допущеної внаслідок помилки у документації із землеустрою, здійснюється після внесення змін до такої документації. Тож треба звернутися до землевпорядної організації, яка розробляла документацію, щоб вони виправили помилки в паперових документах. Виправлення в електронному документі зробить кадастровий реєстратор.

i

Правильне розташування земельних ділянок, які внесені до АС Держгеокадастру і, які правильно відображаються на Публічній кадастровій карті

НАШІ ПАРТНЕРИ

Ми рухаємось в напрямку діджиталізації, зменшення кількості особистих зустрічей та поїздок в офіси, скорочення видів документів та документацій. Стрімкий розвиток цифрових технологій та електронних кваліфікаційних підписів дозволяє нам це зробити, щоб ви отримали бажаний результат максимально просто, зручно та швидко.
Програмне забеспечення для цифорової картографії та землеустрою
ПУБЛІКАЦІЇ
Консультуємо та роз'яснюємо

ПИТАННЯ/ВІДПОВІДЬ

НАЙЧАСТІШІ ЗАПИТАННЯ КЛІЄНТІВ

Для проведення деяких операцій із земельною ділянкою власник повинен надати витяг із Державного земельного кадастру. Для його замовлення власнику потрібно зібрати необхідні документи, які слід подати до центру надання адміністративних послуг, або замовити онлайн. Якщо у Вас немає часу або бажання самостійно займатися цим питанням, звертайтеся до нас і ми Вам допоможемо
  • цільове призначення земельної ділянки;
  • вид використання;
  • місце розташування земельної ділянки (адреса);
  • категорія земель;
  • форма власності;
  • відомості про власників/користувачів (у т.ч. щодо правовстановлюючого -документу (держакт, договір оренди, спадщина, тощо);
  • площа земельної ділянки;
  • оренда (строки, орендар, умови);
  • склад угідь;
  • суміжники;
  • відомості про емфітевзис/суперфіцій;
  • помилкові координати точок межі земельної ділянки та неправильне місце розташування.
Отже, у разі виявлення у ДЗК будь-якої із перелічених помилок щодо земельної ділянки не слід панікувати, її можна виправити звернувшись до нас залишивши заявку.

ОТРИМАТИ БЕЗКОШТОВНИЙ РОЗРАХУНОК ВАРТОСТІ РОБІТ ІЗ ЗЕМЛЕУСТРОЮ ДЛЯ ВАШОГО ОБ'ЄКТУ

ВИНИКЛО ЗАПИТАННЯ ? Залиште номер телефону і ми Вам зателефонуємо

Made on
Tilda